My electric company recently made a repair that involved digging up underground wires near my house that I'm trying to understand.
The symptoms that caused them to initiate the repair were very frequent surges and brownouts inside my house, sometimes caused by an appliance motor turning on, but sometimes with no directly apparent large load to cause it.
While this was happening, I could measure wildly varying voltages (hot to neutral) on each of the two legs of the 220V circuit.
I'm trying to imagine what the cause could have been for this. How does the electric company balance the two legs around ground before sending the power into my house? I assume there's some center-tapped transformer involved somewhere? Would it have been some kind of fault in the transformer? In the quality of the ground reference connected to the center-tap? Something else entirely?
Best Answer
The best way to explain this is to take a look at some circuit diagrams, and do some math.
We know that in a parallel circuit, the voltage across all loads is the same. So we know the voltage across each resistor is 120V, so we can easily calculate the amperage at each resistor.
I=E/R = 120V/1000 ohms = 0.12 amps
Now that we know the current at each resistor, we can find the total current using the following formula.
It = I1 + I2 = 0.12A + 0.12A = 0.24A
We find total resistance in a parallel circuit like this.
Rt = R1 x R2 / (R1 + R2) = 1000ohms x 1000ohms / (1000ohms + 1000ohms) = 1000000 / 2000 = 500 ohms
So Voltage = 120V, Current = 0.24A, and Resistance = 500 ohms on each leg A and B of the of the circuit.
Now if we break (open) the neutral, we have changed the circuit from two 120V parallel circuits to one 240V series circuit. Now we have to change our values, and do some new calculations.
We can use our total resistance calculations from before, to determine the resistance values for each parallel section of the circuit. We can now say we have a 240V series circuit with two 500ohm resistors, so we'll calculate total resistance by adding the resistances. Lets simplify our diagram.
Rt = R1 + R2 = 500ohms + 500ohms = 1000ohms
Next lets calculate the total current.
It = Et / Rt = 240V / 1000ohms = 0.24A
Now we can find the voltage at each combined load.
V1 = It x R1 = 0.24A x 500 ohms = 120V
We can see with a balanced load, we'll still see 120V like normal. But what happens when we have an open nuetral, and an unbalanced load?
Rt1 = 1 / (1/1000 + 1/1000 + 1/1000) = 1 / 0.003 = 333.33ohms
Rt2 = 1 / (1/1000 + 1/1000) = 500ohms
Rt = Rt1 + Rt2 = 333.33ohms + 500 ohms = 833.33ohms
It = 240V / 833.33 = 0.29A
VRt1 = 0.29A x 333.33ohms = 96.6657V
VRt2 = 0.29A X 500 ohms = 145V
As you can see, if you measure hot to neutral on leg A you'll read 96.6657V, while leg B will measure 145V.
What you're seeing is the different characteristics of parallel vs series circuits. In a parallel circuit voltage is constant and amperage varies, however, in a series circuit amperage is constant and voltage varies.